Hakkımızda Anasayfa'ya Geri Dön!

Mağazamız ………. yılından itibaren sizlere hizmet vermeye devam etmektedir. ……… yılında şimdiki merkez yeri olan Cerrahpaşa’da açılan Taşdemir spot mağazası, ev eşyası sektörüne beyaz eşya, ev mobilyası ve tekstil ürünleri kategorilerinde ev eşyası Spot mağazacılığı olarak kurulmuştur. Türkiye’ de liderliğini yaptığımız “spot eşya” sektöründeki konumumuzu, spot eşya sektörünü nasıl bir boyuta taşıdığımızı ve üretimin spot piyasasına etkisini tanıtacağız. Tabi ki öncelikle “Spot eşya nedir?” sorusuna cevap vermemiz gerekir.

Spot eşya;  Markalaşmış şirketlerin bayilerine verdiği ürünlerde stok fazlası olması nedeniyle spot piyasasında değerinin altında satılan tüm ürünlere spot ürünler denir. Tabi ki bu ürünler ev eşyası sınıflandırmasında olduğundan “spot eşya” olarak adlandırılır.

Spot eşya mağazacılığı 1990 yıllarında günümüze nazaran çok daha tutulan sektörlerdendi. Çünkü o zamanın piyasasında tekelleşmiş ağır top markalar vardı ve yerli üretimin fazla bir nüfuzu olduğunu da söyleyemeyiz. Bunun içindir ki o günün şartlarında bu belli markalardan ürün almak herkesin harcı değildi.  Ve geliştirilen eşyaların bir öncekileri eskitmesiyle beraber arta kalan ürünler bir alt piyasa olarak  “spot eşya mağazacılığı” piyasasını mecbur kıldı. Spot eşya mağazacılığı genelde elektronik eşyalar ve beyaz eşya ürünlerinde yerini aldı. Mobilya, tekstil ve metal ürünlerinde etkisini gösteremedi.

Fakat günümüze gelindiğinde bu elektronik ve beyaz eşyalardan ziyade mobilya, ev dekorasyonu, tekstil ve metal ürünlerinde markalaşmış firmalar, şirket içi çeşitlilik yaparak alt kalitede markalar üretmeye başladılar. Yerli üretiminde bunda önemli etkileri olduğu çok açıktır. Bu sebepten dolayı günümüzde spot eşya mağazacılığı beyaz eşya, ev eşyası, mobilya gibi sektörlerde etkisini kaybetmiştir. Artık stok fazlası ürünleri satmak yerine büyük firmaların yan sanayi olarak alt kalitedeki ürünlerini satmaya başladılar. Stok fazlası ürünler fabrika imalatına geçilmesiyle piyasadan çekilmiş oldu.

Sitenin Başına Dön!